“ Het schip gold dan ook als het snelste van zijn tijd.
Theeklippers werden gebouwd om snel de nieuwe theeoogst te kunnen vervoeren tussen China en Groot-Brittannië. De Cutty Sark, gebouwd in 1869, is een van de laatst gebouwde theeklippers en het enige van dit scheepstype dat nog bestaat.
De Cutty Sark maakte in totaal acht ‘theereizen’ tussen China en Londen, beladen met zo’n 600.000 kilo thee (waarvan 200.000.000 koppen thee konden worden gezet). De jaarlijkse race tussen de theeklippers trok altijd veel publieke belangstelling. Op één maal na wist de Cutty Sark altijd de afstand in de kortste tijd af te leggen. Het schip gold dan ook als het snelste van zijn tijd.
Theeklippers raakten langzaamaan buiten gebruik na de opening van het Suezkanaal in 1869. De afstand naar het Verre Oosten werd daardoor 3000 mijl korter. Het kanaal was moeilijk bevaarbaar voor zeilschepen, waardoor de concurrentieslag met stoomboten werd verloren. Vanaf 1877 voer de Cutty Sark onder meer met wol tussen Australië en Groot Brittannië. In 1922 werd ze een opleidingsschip. Sinds 1954 ligt de Cutty Sark in een dok in Greenwich als museumschip.
Dit model werd gemaakt door J. Becx.
Hoge resolutiefoto's Download object
Labels Muzeeaquarium Delfzijl